Jak nie ugotować laptopa? Konserwacja układu chłodzenia.

Przegrzewające się laptopy to jedna z najczęstszych przyczyn awarii zgłaszanych w naszym serwisie. Wysoka temperatura powoduje nie tylko szybszy spadek pojemności baterii, o czym pisałem tu, ale także powstawanie szkodliwych naprężeń elementów elektronicznych na płycie głównej. Naprawa powstających w ten sposób mikro-pęknięć jest sporym wydatkiem.

Można tego uniknąć dbając odpowiednio o układ chłodzenia. Laptop wciąga powietrze wraz z unoszącym się w nim kurzem. Osiada on na elementach układu chłodzenia, a szczególnie na radiatorze i blokuje normalny przepływ powietrza. Z czasem zauważymy, ze wentylator włącza się coraz częściej, głośno pracuje, a nasz komputer nagrzewa się od spodu. Gdy dołączy do tego samoczynne wyłączanie się laptopa lub niemożność ponownego włączenia go po dłuższej pracy należy bić na alarm.

Regularne czyszczenie układu chłodzenia powietrzem sprężonym umożliwi usunięcie kurzu. Przedmuchiwanie komputera wydychanym powietrzem jest złym pomysłem. Powietrze, które wypuszczamy z naszych ust zawiera parę wodną. Ta osiada we wnętrzu komputera powodując jego mikrouszkodzenia. Jeżeli używasz odkurzacza do oczyszczenia otworów wentylacyjnych, pamiętaj, aby używać jak najniższej siły ssania oraz najmniejszej końcówki. Nie przykładaj bezpośrednio końcówki odkurzacza do otworów wentylacyjnych, zachowaj kilkucentymetrową odległość. Odkurzacz wciągając powietrze powoduje ruch wentylatora, aby nie uszkodzić swojego komputera w ten sposób, czyść tylko wyłączony laptop.

Raz na 8-10 miesięcy warto zanieść laptopa do serwisu, rozkręcić komputer i porządnie go wyczyścić oraz, w razie potrzeby, wymienić elementy przewodzące ciepło – termopady i pasty przewodzące. Pasty przewodzące instalowane są zazwyczaj na procesorach, termopady na mostkach i kartach grafiki. Z czasem tracą swoją zdolność do odprowadzania ciepła. Wtedy należy je wymienić. W tym przypadku warto zainwestować w wyższą jakość. Dzięki temu uchronisz się przed dużo większymi wydatkami związanymi z ewentualną awarią.

Uwaga posiadacze zwierząt (zwłaszcza komputerolubnych kotów) – Wasze komputery wymagają częstszego czyszczenia! Sierść z łatwością dostaje się do układu chłodzenia i zapycha go dużo szybciej niż kurz.

Istnieje sytuacja, w której nawet sprawnie działający układ chłodzenia nie da sobie rady z odprowadzaniem ciepła – zatkane otwory wentylacyjne. Nie trzymaj laptopa na miękkim podłożu i nie narażaj na ekstremalne temperatury! Wbrew swojej nazwie laptopy źle znoszą trzymanie na kolanach. Laptop trzymany w łóżku, na kołdrze cierpi katusze. Wszystkim, którzy lubią leniuchować w łóżku z komputerem polecam specjalne podstawki. Zapewniają one twarde podłoże oraz dodatkową wentylację, dzięki wmontowanym wiatraczkom. Jest to niewielki wydatek, który uchroni nas przed zbędną wizytą w serwisie.

Także wyłączony komputer może ulec nagrzaniu. Nie zostawiaj swojego laptopa na parapecie, gdzie będzie radośnie pochłaniał wszystkie promienie słońca. Trzymaj z dala od grzejnika.

Ostatnia uwaga dotyczy wystawiania naszych komputerów na niskie temperatury.  Jest coraz zimniej. Elektronika nie lubi także bardzo niskich temperatur. Jeżeli podróżujemy z naszym laptopem wystawiając go na działanie mrozów, po powrocie do domu dajmy mu chwilę na dostosowanie się do temperatury pokojowej i dopiero wtedy go uruchomiajmy. Nagła zmiana temperatury nie służy elektronice w laptopie.

Mam nadzieję, że dzięki temu wpisowi uchronicie swój komputer przed zagrzaniem. Jeżeli macie jakieś pytania dotyczące układu chłodzenia lub przegrzewania się Waszego laptopa piszcie do nas na facebooku. Postaram się na wszystkie odpowiedzieć. Zbyszek :)