Najlepsze (bo sprawdzone) sposoby na przedłużenie życia baterii do laptopów

Cykl wpisów o sposobach na przedłużenie życia laptopów zaczynam od odpowiedzi na najczęściej zadawane mi pytanie – jak dbać o baterie? Okazuje się, że ile ludzi, tyle opinii. Porady, które można znaleźć na różnych stronach internetowych po prostu się wykluczają. Jedni radzą wyjęcie baterii, gdy jesteśmy podłączeni do zasilania, inni uważają, że to najgorsze co można zrobić. Są tacy, którzy nakazują nam pracować na niej jak najwięcej, są tacy, którzy doradzają jej “oszczędzanie”. A bateryjni terroryści domagają się schowania baterii na dnie naszego zamrażalnika i zapomnienie o jej istnieniu. Nie do końca rozumiem sens tej rady, choć udziela mi się fascynacja hibernacją jako sposobu na życie wieczne.

Aby rozwiać wszystkie wątpliwości połączyłem doświadczenie naszego serwisu z zaleceniami producentów baterii litowo-jonowych oraz wynikami eksperymentów przeprowadzonych przez Battery University. Czas rozwiać wątpliwości. Poniżej znajdziecie zbiór sprawdzonych rad dotyczących przedłużenia żywotności akumulatorów litowo-jonowych.

W optymalnych warunkach baterie litowo-jonowe powinny działać wiecznie. Niestety, wnętrze laptopa nie jest najbardziej przyjaznym środowiskiem dla baterii. Stosunkowo wysoka temperatura powoduje starzenie się akumulatora litowo-jonowego i spadek jego pojemności. Dlatego producenci baterii wybrali ostrożną taktykę wyznaczania trwałości baterii na około 300-500 cykli rozładowań/naładowań. Definicja takiego cyklu to nie pełne rozładowanie, a wykorzystanie około 80% energii baterii i ponowne naładowanie. Później pojemność nieuchronnie będzie spadać. Dobra wiadomość jest taka, że tempo utraty pojemności naszej baterii, zależy w dużej mierze od nas. Co robić, by przedłużyć życie naszej baterii?

Nie rozładowuj baterii do zera! To najczęstszy błąd użytkowników. Nic nie skraca życia baterii jonowo-litowej niż pełne rozładowanie! Sprawdzili to spece z Battery University, poniżej znajdują się ich wyniki:

Poziom rozładowania baterii Ilość rozładowań/naładowań, przy której bateria zachowywała swoją pojemność
100% 300-500
50% 1200-1500
10.00% 3750-4700

Wyniki wydają się całkiem optymistyczne. Jednak należy pamiętać, że eksperyment ten został przeprowadzony w optymalnej dla baterii temperaturze (a o taką trudno w laptopie). Na żywotność baterii wpływa nie tylko poziom jej rozładowywania, ale także temperatura w jakiej się znajduje. Baterie litowo-jonowe nie lubią, gdy im ciepło. Optymalnie czują się w temperaturze 0-20 stopni Celsjusza. Widać to po wynikach kolejnego doświadczenia przeprowadzonego w Battery University.

Temperatura przechowywania w stopniach Celsjusza Procentowa utrata pojemności po roku przy wyjściowym poziomie naładowania baterii 40% Procentowa utrata pojemności po roku przy wyjściowym poziomie naładowania baterii 100%
0 2% 6%
40 15% 35%

Wynika z tego, że nawet nieużywana bateria traci swoją żywotność pod wpływem temperatury. Tylko tyle wystarczy abyśmy na zawsze utracili cenne godziny pracy naszego laptopa bez zasilania. A teraz ręka w górę wszyscy posiadacze przegrzewających się laptopów. Koniecznie sprawdzcie naszą  notkę o konserwacji układu chłodzenia.

Warto zauważyć, że utrata pojemności baterii jest tym większa, im wyższy jest wyjściowy poziom naładowania baterii. Wniosek – nie trzymajmy w pełni naładowanej baterii w wysokich temperaturach! Lepiej ją trochę rozładować. Gdy nasz laptop się przegrzewa i nie mamy możliwości szybkiego rozwiązania tego problemu, możemy starać się utrzymywać poziom naładowania akumulatora w okolicach 40%. W ten sposób uchronimy naszą baterię przed szybkim traceniem całkowitej pojemności. Warto jednak szybko poradzić sobie z problemem przegrzewającego się laptopa, jest to przyczyna wielu kosztownych awarii.

Innym sposobem jest wyjęcie baterii za laptopa i pracowanie na zasilaniu, dopóki nie rozwiążemy problemu wysokiej temperatury. Bateriie należy przechowywać w ciemnym, chłodnym i suchym pomieszczeniu. Wilgoć źle wpływa na baterie. Nie trzymajcie baterii w lodówkach! Zrobicie im w ten sposób krzywdę. Naprawdę wystarczy odłożenie do szuflady. Pamiętając o tym, że bateria traci pojemność wolniej, gdy jest trochę rozładowana, przed jej wyjęciem rozładujcie ją do 40%. Tyle wystarczy, by przechowywać baterię przez długi czas, bez ryzyka, że kompletnie nam się rozładuje (co skróciłoby jej żywotność).

Często zadawanym nam pytaniem jest – czy odłączać zasilanie, gdy bateria jest naładowana? Nie jest to konieczne. W pełni naładowana bateria przestaje się ładować. Trzymanie jej przy podłączonym zasilaniu nie skraca życia akumulatora. Bateria nawet nieużywana, ulega jednak rozładowywaniu. Na szczęście naładowywanie baterii zostanie rozpoczęte, dopiero gdy ta osiągnie określony przez producenta poziom rozładowania. Nigdy nie jest to mniej niż 5% rozładowania. Aby nie pracować ciągle w cyklach rozładowań do 95% i ponownych naładowań, warto raz na kilka-kilkanaście dni popracować tylko na baterii. Powtórzę jeszcze raz – przegrzewanie się komputera jest jedyną sytuacją, w której trzymanie baterii w laptopie podłączonym do zasilacza jest szkodliwe.

Wszystko wydaje się jasne. Skąd więc tyle kontrowersji wokół konserwacji baterii? Dlaczego w internecie krąży tyle sprzecznych wskazówek? Dużo błędów w użytkowaniu baterii litowo jonowych wynika z nawyków wyrobionych podczas korzystania ze starszego typu baterii niklowo–kadmowych. W przeciwieństwie do swoich poprzedników baterie litowo-jonowe nie lubią pełnego rozładowywania, nie mają efektu pamięci i nie szkodzą im płytkie cykle rozładowania/naładowania. Baterie litowo-jonowe nie wymagają formatowania – po zakupie nowej baterii nie musimy jej rozładowywać do 0% i naładowywać. Jest to zupełnie zbędne i nie powoduje żadnych korzyści. To kolejny nawyk wyniesiony z użytkowania baterii niklowo-kadmowych. Zapomnijmy o tym.

Na koniec 6 rad, jak spowolnić czas rozładowywania się baterii, gdy pracujemy na laptopie i nie mamy możliwości podłączenia się do zasilania.

  • Zmniejsz jasność ekranu – podświetlenie matrycy jest bardzo prądożerne. Przyciemnij ekran do poziomu, który wystarcza Ci do wydajnej pracy. Zaoszczędzisz w ten sposób cenne minuty.
  • Im więcej zadań obsługuje procesor, tym więcej energii potrzebuje. Wyłącz wszystkie programy i aplikacje, z których nie korzystasz. Pamiętaj też o ograniczeniu liczby programów uruchamiających się przy włączaniu komputera. Dzięki temu stracisz mniej energii przy rozruchu systemu.
  • Wifi i bluetooth również pochłaniają prąd. Jeżeli nie korzystasz z sieci, wyłącz jej przeszukiwanie oraz połączenie.
  • Jeżeli oglądasz film lub grasz w grę zrezygnuj z nośników zewnętrznych. Przegraj film/grę z płyty na dysk. Korzystanie z zewnętrznych nośników zużywa więcej prądu.
  • Dokup pamięć RAM! Im więcej RAM-u w twoim komputerze, tym mniejsze obciążenie dysku twardego. Kości RAM zużywają mniej prądu podczas pracy niż dysk twardy.
  • Rozważ odpowiedni wariant na przerwę w pracy. Do krótkiej kilkunastominutowej przerwy wybierz uśpienie, zaś do dłuższej hibernację.

A gdy potrzebujesz więcej czasu na pracę bez zasilania rozważ kupno dodatkowej baterii. Pamiętaj jednak, by nie rozładowywać baterii do 0%. Zostaw kilka procent i naładuj przy najbliższej okazji.

Myślę, że udało mi się wyczerpać problem baterii litowo-jonowych i rozwiać wszystkie wątpliwości. Ten artykuł wydał się Wam przydatny? Dołączcie do nas na facebooku, aby na bieżąco dostawać informacje o nowych wpisach.

Pozdrawiam, Zbyszek :)